"Demokracie žije" - ohlédnutí za volbami do Evropského parlamentu

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. Výsledky voleb a veškeré další potřebné info najdete zde.

Ve dnech 6.–9. června 2024 hlasovali obyvatelé Evropské Unie ve volbách, aby si vybrali, kdo je bude zastupovat v Evropském parlamentu.

"Demokracie žije a náš Parlament bude konstruktivní a bude i nadále pracovat pro všechnyEvropany", prohlásila předsedkyně EP Roberta Metsolová. 

Na konci noci byla zveřejněna prognóza složení nového Parlamentu na základě předběžných výsledků ve 23 zemích a odhadů a předvolebních údajů pro zbývající čtyři země.

Předběžné údaje zveřejněné ve stejnou noc naznačovaly odhadovanou volební účast v celé EU na úrovni přibližně 51 %, což je podobné jako účast v roce 2019.


Výsledky voleb
Na webové stránce s výsledky voleb naleznete informace o jednotlivých zemích EU i souhrnná čísla na úrovni EU.


Co bude následovat po volbách do Evropského parlamentu
Nyní, když volby do Evropského parlamentu v roce 2024 skončily a jsou známy výsledky, začne práce na sestavení nového Parlamentu, schválení nové Evropské komise a opět započne práce na nových právních předpisech EU.

V týdnech po volbách, které se konaly 6. - 9. června, vytvoří nově zvolení poslanci EP politické skupiny podle společného politického přesvědčení. Během 16.–19. července se poslanci poprvé sejdou, aby si zvolili předsednictvo Parlamentu včetně předsedy.

V rámci voleb evropské politické strany navrhnou hlavní kandidáty na post předsedy Evropské komise. Výsledek voleb bude hrát důležitou roli při rozhodování o tom, kdo obsadí tento post.

Později v průběhu roku budou poslanci Evropského parlamentu hlasovat o novém předsedovi Evropské komise, kterého navrhnou lídři zemí EU.

Parlament uspořádá slyšení budoucích komisařů, aby posoudil jejich vhodnost pro navrhovaná portfolia. Potom bude následovat hlasování v plénu, na kterém budou muset poslanci rozhodnout, zda schválí složení Komise jako celku.