Filmové dny LUX přinášejí nejlepší evropské filmy

V únoru a březnu dorazí do vybraných kin přehlídka finálových filmů Ceny diváků LUX Evropského parlamentu. Přinese promítání zdarma i besedy s odborníky na evropský film.

Přehlídka nabídne zdarma promítání pětice filmů nominovaných na Cenu diváků LUX Evropského parlamentu. Dva filmy budou v kinech uvedeny v premiéře, tři již byly uvedeny v českých kinech v průběhu roku 2023 a stojí za zopakování a připomenutí. O vítězi rozhodne divácké hlasování.

Přehlídka proběhne ve třech kinech a třech městech - v Praze v Biu Oko, v Olomouci v kině Metropol a v Liberci v kině Varšava. V Praze a v Olomouci bude přehlídka doplněna besedou o evropském filmu i Evropě samotné.

Cenu diváků LUX uděluje každoročně Evropský parlament a Evropská filmová akademie tomu z nominovaných evropských filmů, který dostane největší počet hlasů, a to jak od diváků z celé Evropy, tak europoslanců. 

Filmy do finále vybírají členové poroty Ceny diváků LUX tím, že volí film, který nejen obstojí jako svébytné filmové dílo, ale zároveň nejlépe pojmenovává některé ze sociálních, politických a kulturních otázek v Evropě a rovněž má potenciál vyvolat společenskou diskusi.

Za rok 2023 se do finálové pětky dostaly tyto filmy:

20.000 tisíc druhů včel (20 000 especies de abejas), Španělsko, r. Estibaliz Urresola
Karaoke blues (Fallen Leaves), Finsko/Německo, r. Aki Kaurismäki
Na lodi Adamant (On the Adamant), Francie/Japonsko, r. Nicolas Philibert
Sestry z kouřové sauny (Smoke Sauna Sisterhood), Estonsko/Francie/Island, r. Anna Hints
Das Lehrerzimmer (mezin.název The Teacher’s Lounge, neoficiální překlad: Sborovna), Německo, r. Klier Çatak

Hodnocení filmů probíhá na hlasovací platformě https://luxaward-rating.europarl.europa.eu/cs, a to až do 14. 4. 2024 udělováním hvězdiček. Od jedné hvězdičky (film se mi líbil nejméně) až po pětihvězdičkový film (film byl super, velice se mi líbil). Odevzdáním hlasu je divák zároveň zařazen do losování o věcné ceny a cestu na slavnostní vyhlášení Ceny LUX v Evropském parlamentu za účasti tvůrců a herců nominovaných filmů.

Program filmových dní LUX v ČR: 

Bio Oko Praha
8. 2. v 18:00h     Na lodi Adamant
        ve 20:30h   20 000 druhů včel
9. 2. v 18:00h     Sestry z kouřové sauny
        v 19:30h     beseda na téma současného evropského filmu. Besedy se zúčastní filmová publicistka Iva Čermák Přivřelová a publicista a režisér Šimon Šafránek. Besedu moderuje ředitel (toho času zavřeného) kina Scala v Brně Radek Pernica.
        ve 20:30h   The Teachers' Lounge (Sborovna)
10.2. v 18:00h    Karaoke blues

Kino Varšava Liberec
21. 2. v 16:00h    Karaoke blues
          v 18:00h    20 000 druhů včel
          ve 20:30h  Sestry z kouřové sauny

Kino Metropol Olomouc
4. 3.  v 17:00h    Karaoke blues
         v 19:00h    The Teachers' Lounge (Sborovna)
         ve 20:35h  beseda na téma současného evropského filmu
         ve 21:15h  Sestry z kouřové sauny

 

lux-nominace.png